Antsla valla oma – üleilma kuulus – kunstnik Navitrolla, lõpetab KontrastiKunstil hiiglasliku pannoo, mille maalimist ta alustab juba nädalaid enne festivali oma kodus – Karula rahvuspargi imelise looduse rüpes. Seal samas, Vana-Antsla mõisahoovis selgub ka teose pealkiri. Maal on seotud Karula rahvuspargi müstilise loodus ja seal elavate inimeste müstiliste kogemustega… mis ometi on nii igapäevased ja argised.


Billeneeve

Maalinäitus “Kes tappis kana”

51% setu, ülejäänud midagi muud. Kunstnik billeneeve on Kunstnike Liidu liige, saanud aastal 2008 Kultuurkapitali aastastipendiumi ning üles kasvanud 100 sarvelise peaga talus Võrumaal. Loomade hingelise kui ka eesmärgipärase eluga kokku puutunud sünnist saati. Hetkel peab mitmele numbrile lähenevat linnutalu Neevemaa lähistel Võrumaal modellide eesmärgil. Põhiolemuselt midagi nii moodsat ja kaasaegset, mida ainult meie kohutav ajastu on võimeline tootma. Performance läbi elu. KÕik ja mitte midagi. Õiget ning lõppliku tähendust lihtsalt ei eksisteeri. Olles ise kunstiks, loob setu rahvarõivaid kaasaaegse kunsti võtmes.
Billeneeve „Eesti talvine kunst“ sisaldab vaikust, tantsu ja pildilist-tekstilist informatsiooni elu kohta, mis on talle kõige olulisem. Ja valget kana.

Billeneeve. Fragment maalist.

Heikki Leis

Fotonäitus “Afterlife”

Pildiseeria, kus saab näha milliseid imelisi tekstuure, kujundeid ning värve võivad moodustada hallitused. See on põnev makromaailm, mis pakub teistsugust esteetikat. Heikki Leis on pildistanud hallitusi üle kümne aasta ja nendest fotodest on valminud mitmeid näitusi, neid pilte on avaldatud üle maailma ning nendest on valminud ka fotoraamat. Käesoleval näitusel saab näha fotosid, mida varem pole näitusesaalis eksponeeritud! 

Heikki Leis, Scream
Heikki Leis. Scream

Rein Muuluka

Fotonäitus “Vaiksed väljad, tasased laaned”

Hiljutistel aastatel olen matkanud rohkelt Lõuna-Eestis ja pildistanud raja kõrvale jäänud tühje kodusid. Kahe vanema lõõtskaameraga valminud pildikogumi „Vaiksed väljad, tasased laaned“ territoorium ulatub Võrtsust Peipsini ning Koivast Pedjani, ent enim südame ja objektiivi lähedal on olnud Antsla-Obinitsa-Parmu kolmnurk. Toon näitusele mõnikümmend fotot, mis neid käike kontsentreeritult kokku võtavad: kui seni olin rõõmus, et must-valgele positiivpaberile võetud paigad reisisid Lõuna väljadelt, laantelt, küngastelt ja orgudelt piltidena mu koju, naasevad nood nüüd oma moel omaendi sünnikanti.

Rein Muuluka. Kiviora Eesti kagunukis. 2018

Toomas Kuusing

Toomas Kuusingu graafika puhul on tegu enamasti apokalüptilise ettekuulutusega. Täiesti reaalsete tegelastega tegelikust maailmast. Mitte miski pole väljamõeldis ja liialdustega pole samuti tegemist. 

Toomas Kuusing. Vaesed inimesed külmetavad puu otsas. 2018

Taavi Oolberg

Maaliseeria “Puhas maa”

Taavi Oolberg uurib oma näitusega paradiiside ja simulatsioonide kooskõla, seda Puhta Maa sekti näitel.

Näituse “Puhas maa” kohta lugemist ja brožüüri leiad siit.

Taavi Oolberg. Rüveduse muutmine tarkuseks.

Madis Katz

Fotonäitus “Pühapäev”

Fotokunstnik Madis Katz pildistas kahel aastal — 2015 ja 2020 — polaroidkaameraga iseenda elu pühapäevi ning mõtles samal ajal tööst ja puhkamisest, vabakutseliste graafikuvaludest ja üheksast viieni rütmi võludest, aeglustamisest ja kiirendamisest. Näitus on justkui kokkuvõte õpitust.

Vabakutselist juhib vabakutseline ise: tähtajad, koormuse planeerimine, finantsplaneerimine ja võimekuseriskidega arvestamine. Kui midagi jääb hiljaks või takerdub, siis tekib kohustuste kuhi ja kuskilt tuleb ajalisa võtta. Käiku lähevad nädalavahetused, fredjüssilik omaette molutamise aeg, õhtu- või hommikutunnid ja – lähedastega veedetud aeg. Ühel heal päeval tekib küsimus: kuidas teised vabakutselised puhkavad, kuidas nemad oskavad? Kuidas inimesed üldse puhkavad?

„Pühapäev” räägib kontseptuaal-dokumentalistlikus võtmes pühapäeva pidamisest, puhkamisest ning tasakaalust töö ja puhkamise vahel. Näituselt leiab valiku polaroide 2015. ja 2020. aasta pildistamisperioodidest, neid saadavad kirjalikud tähelepanekud projekti käigus õpitust – kohati toetab pilt teksti, kohati vastupidi, ja mõnikord küünitavad mõlemad veel varjukujul ideaali poole. Aeg-ajalt võib kuulda katkendeid intervjuudest, mille autor viis läbi teiste loominguliste elualade vabakutselistega, ammutamaks nende kogemusi, praktikaid ja õppetunde.

Madis Katz. Pühapäev.

Danel Rinaldo

The ∞ Project

Käsitledes isiklikke, ühiskondlikke, religioosseid, poliitilisi ja keskkondlikke käärkohti läbi meeliavardava fotokunsti

Kuhu mõtled põgeneda hallist linnast
kuhu mõtled pühapuid veel tooma minna
kus veel muutub suhkruks vahtramahl sinu suus?

Kes küll teab, mis ojast käivad joomas hirved
kes veel kuulab linde, kui on laulmas kirved…

(Leelo Tungal)

PEACE – LOVE – EMPATHY

Danel Rinaldo. Wear Your Own Fur. 2017

Talis Taim

Fotonäitus “Untitled Express”

Tartu graafilise disaineri ja fotograafi Talis Taim’e fotonäitus koondab valikut tema 10 aasta jooksul pildistatust. Neid pilte on püütud aga mitte jahitud. Samas jahitud kuid mitte püütud. Otsingud on viinud Talist mitte kuhugi aga samas igale poole. Miski pole õige, miski pole vale. On värvi, on tuhmust, on üleküllust, on alajahtumist. Vaadake ja tunnetage oma.

Talis Taim. Untitled express.

Vootele Ruusmaa

Heliinstallatsioon “vaikinud vile võõritus”

Etenduskunstnik, muusik, helilooja ja luuletaja Vootele Ruusmaa heliinstallatsioon “vaikinud vile võõritus” uurib spordisaali kui unustatud ruumi, tema helisid ja nendega kaasnevat emotsionaalset sidet.


Renate Ermel

Renate Ermel on Pallase kolmanda kursuse tudeng. Pärit siitsamast Antsla vallast. Lisaks maalimisele kirjutab ka luuletusi. Tema looming on naivistlik, värviline ja muinasjutuline. Ise ütleb ta oma teoste kohta nii: “Värviküllas segu õli ja akrüülmaalidest. Tihti naivistlik, kuid olen õppimas mõne maaliga kujutama rohkem reaalsust, kuid sedagi omas võtmes.”

Renate Ermel

Mirjam Kustov

Mirjam Kustov (sünd. 1976 Tallinnas) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia (2017-2020, BA)
keraamika erialal. Kunstnik tahab tõestada, et keraamika pole pelgalt tarbemeedium, tass
ning vaas, vaid tema jaoks ennekõike skulpturaalse eneseväljenduse viis ja materjal. Kustovi
tööde temaatika on pigem sisemaailma peegeldav ja tundlik, kui kerglane „igaühe teetass“.
Isa poolt Antslast pärit juurtega Kustov leiab tihti inspiratsiooni loodusest või ammutab sealt
energiat uuteks väljakutseteks.

Mirjam Kustov. Matilda. 2020